FAQ: Nejčastější dotazy o tetování

A pár dotazů, které ve videu nezazněly

Můžu jít na tetování, když mi ještě nebylo 18 let?

Občanský zákoník vyžaduje, aby nezletilí měli písemné potvrzení, že jejich rodiče či zákonní zástupci s tetováním souhlasí. Proto je nutné s sebou přinést vyplněný a podepsaný formulář, jinak vás nemůžeme potetovat. Pokud vám tedy ještě nebylo 18 let, stáhněte si a vytiskněte tento formulář v pdf a přineste jej s sebou na tetování vyplněný a podepsaný. Pokud je vám méně než 17, potřebujeme se s rodiči potkat osobně. Vezměte je s sebou třeba na konzultaci před tetováním. Pokud je vám méně než 16 let, musí vás rodiče doprovodit i na samotný termín tetování.

Vyhrazujeme si právo trvat na přítomnosti rodičů u tetování nezletilých.

Jak dlouho se hojí tetování a jak se o tetování starat?

Tetování je úplně zahojené asi měsíc po tetování. Jak se během hojení o tetování starat najdete v Péči o tetování. Pokud se chystáte na tetování v létě, mrkněte na speciální článek Na co si dát bacha při tetování v létě.

Jdu poprvé na tetování. Jak se připravit na první tetování a co si vzít s sebou?

Přesně pro vás je článek o prvním tetování. Mrkněte na něj.

Jaké používáte v Hellu tetovací barvy?

Používáme zásadně schválené a atestované tetovací barvy špičkové kvality schválené pro použití v EU, které splňují všechny předepsané normy. Některé z nich jsou vhodné i pro vegany. Konkrétně používáme barvy značek Eternal Ink, Panthera Ink, World Famous Tatoo Ink, Dynamic Ink and Intenze Ink. Barvy také správně uchováváme a pravidelně je kontrolujeme.

Máte v Hellu tetovací barvy vhodné pro vegany?

Ano. Myšlenka veganství a vegetariánství je nám velmi blízká. Většina lidí z Hellu jsou buď vegetariáni nebo vegani. Proto používáme také veganské barvy (např. značka Eternal Ink), které  neobsahují živočišný, ale rostlinný glycerol, a proto jsou vhodné pro vegany. Pokud preferujete tyto barvy, stačí se připomenout tatérovi nebo tatérce.

Jak se objednat na tetování?

Objednat se můžete online nebo osobně ve studiu. Každému tetování v Hellu předchází osobní konzultace motivu a odhad ceny. Spolu s motivem se zastavte kdykoliv v otevírací době ve studiu. Na konzultaci není potřeba se předem objednávat. Společně mrkneme na návrh, probereme provedení, velikost a umístění návrhu a také vybereme termín a tatéra, který se bude pro váš motiv nejvíce hodit. Připravte si zálohu 2000 Kč na tetovací termín. Zálohu odečteme od konečné ceny tetování.

Jak zrušit tetovací termín?

Termín je možné zrušit pouze telefonicky na čísle 775 353 696 nejpozději 3 dny (72 hodin) před termínem. Pokud se na rezervovaný termín nedostavíte nebo jej zrušíte později než 3 dny (72 hodin) před termínem, nemůžeme už vaše místo nabídnout jiným zájemcům. Záloha v plné výši propadá. Děkujeme, že toto pravidlo respektujete.

Bolí tetování?

Tetování je spíše nepříjemné než bolestivé. Dalo by se přirovnat např. k depilaci nebo intenzivnímu škrábání. Samozřejmě záleží individuálně na každém člověku, na jeho aktuálním psychickém i fyzickém stavu (když je vám fajn, bolí to míň) a také na místě tetování. Pokud bude bolest intenzivní, budete dělat v tetování přestávky.

Teče při tetování krev?

Protože se při tetování porušuje kůže, tetované místo vylučuje tkáňový mok s malým množstvím krve. Jde ovšem jen o drobné kapičky, které tatér či tatérka průběžně otírají společně s tetovací barvou. Také je důležité před tetováním krev zbytečně neředit. Alkohol a kofeinové nápoje způsobují rozšíření tepen, krev proudí rychleji a tetované místo více krvácí. Krev pak vyplavuje i nanášenou barvu a to určitě nechcete. Proto je lepší tyto nápoje den před tetováním a v den tetování zcela vynechat.

Je možné nechat se tetovat přes jizvu např. po úrazu, operaci nebo císařském řezu?

Ano, možné to je. S tetováním přes jizvy máme zkušenosti a děláme je. Jizva typově jiná tkáň, než kůže neporušená, přesto se přes ni tetovat dá. V Hellu máme s tetováním jizev zkušenosti, navíc díky tomu, že náš salon provádí i skarifikace (umělecké jizvení), máme vlastní specialisty, kteří o jizvách a jizvení mnoho ví. V místě jizvy někdo tetování vůbec necítí, u někoho je bolest intenzivnější, než v okolních místech.

Mohu se nechat tetovat přes pihu nebo mateřské znaménko?

Nikoli, tetování je možné pouze okolo. Jde nám především o vaše zdraví a mateřská znaménka jsou velice citlivá. Proto je lépe do nich nezasahovat. Tetováni v okolí pihy či znaménka pak ničemu nevadí.

Můžu s tetováním na magnetickou rezonanci?

Ano, můžete. Některé tetovací barvy mohou obsahovat minimální stopová množství kovů, což vede k tomu, že při magnetické rezonanci můžete v místě tetování ucítit zvláštní brnění či svědění, což se stává jen velice zřídka. Tyto pocity navíc nepřetrvávají a rychle odezní. Je samozřejmě třeba vyšetřujícího lékaře či radiologa dopředu upozornit, že máte tetování. Proto by tetování z dobrého profesionálního salonu nemělo být problém. Problematická jsou při magnetické rezonanci domácí či vězeňská tetování, často prováděna inkousty pochybné kvality i složení. Zde se mohou částečky obsažené v pigmentu navázat na magnetické pole, zahřejí se a způsobí tak popáleniny. Máte-li ovšem tetování z dobrého studia provedené kvalitními a profesionálními barvami, není se čeho obávat.

Mám cukrovku. Mohu se nechat tetovat?

Diabetes a tetování se nevylučují. Ovšem tělo diabetiků se obtížněji a déle hojí, a tak vzniká i větší riziko infekce. Proto se na otázku, zda je ve vašem případě vhodné a možné nechat se tetovat či nikoliv, zeptejte svého ošetřujícího lékaře. Ten zná váš zdravotní stav a lépe odhadne, co vaše tělo zvládne a co ne. U mírné cukrovky by to neměl být problém. Přesto se vždy (i v případech mírné cukrovky) předem poraďte se svým lékařem!

Svého tatéra/tatérku informujte předem o svém zdravotním stavu. Stres (stav před tetováním a během tetování) zvyšuje hladinu cukru v krvi a tatér/ka musí být na vaši případnou reakci připraveni.

Z důvodu zhoršeného hojení nezanedbávejte péči o své tetování a pečlivě se mu věnujte.

Beru antibiotika. Můžu přijít na tetování?

Antibiotika bere člověk v době, kdy není zcela zdráv a tělo má dost svých starostí. Proto není vhodné mu přidělávat další „práci“ čerstvým tetováním. Antibiotika různě působí, například tetracyklinová antibiotika znesnadňují tělu přijmout něco nového, a tedy i tetovací barvu. Proto není tato kombinace vhodná a tetovat se má jen zdravé tělo, které má nejlepší předpoklady pro to, že se barva dobře chytne a tetování se při správné péči rychle a bezproblémově zahojí.

Jsem těhotná nebo kojím. Můžu jít na tetování?

Tetování je zásah do těla a proto tetování v těhotenství nedoporučujeme. Při tetování do krve vylučují látky, které signalizují stres. Tyto látky pak přejdou při těhotenství do krve a při kojení do mléka. Miminku sice neublíží, ale je vhodnější s tetováním počkat až poté, co porodíte a přestanete kojit.

Tetujeme už od roku 2004 a jsme v tom sakra dobří!

Tetovací studio Hell je kvalita, na kterou se můžeš spolehnout.